Tam, gdzie diabeł mówi dobranoc – Uroczysko Święta

Na poszukiwanie Uroczyska Święta wybraliśmy się, zachęceni (dość przewrotnie) opisem z Polski Niezwykłej:

“(…) można dojechać samochodem do miejsca, w którym widać pozostałości dawnej osady – sterty gruzu, drzewa owocowe, a nawet zniszczony cmentarz na wyspie okolonej rowami z wodą. Dalej trzeba iść na własnych nogach, najlepiej obutych w kalosze. Nie ma tu wygodnych szlaków, można polecić trzymanie się ścieżek wytyczonych przez służby leśne – wiosną i w porach deszczowych mocno uwodnionych. Teren niekoniecznie nadaje się na rodzinny niedzielny spacer, wędrówka bywa mozolna, ma posmak survivalu.”

Survival to nie nasze klimaty, jednak miejsca zapomniane przez ludzi i pędzący świat – już tak. A zatem postanowiliśmy sprawdzić, co z tego miejsca da się zobaczyć w trybie bardziej rodzinnym.

Na początku trochę się naszukaliśmy i pobłądziliśmy na dojeździe – niestety, tak to jest, jak dobrej mapy brak.

Zwiedziliśmy za to całkiem ładną i pachnącą kwiatami łąkę nad Odrą:

DSC_7803

DSC_7812

Potem jednak udało nam się dotrzeć we właściwe miejsce i pokręcić się po terenie uroczyska (bez brodzenia w bagnie). Odnaleźliśmy dawne drogi (niektóre mocno zarośnięte trawami wyższymi od Starszej M.), kwitnące drzewa owocowe, ślady dawnych domostw oraz… tablicę informacyjną, potwierdzającą, że rzeczywiście trafiliśmy tam, gdzie trzeba.

DSC_7827

DSC_7828

DSC_7831

Niegdyś na tutejszych polderach (położonych 20-40 cm poniżej poziomu morza) istniała średniej wielkości wieś Schwabach (pierwotnie Raddun, od 1750 Schwabach, od 1945 – Raduń). Funkcjonował tu port, do którego dwa razy dziennie zawijał statek.

W czasie II wojny światowej toczyły się tu zacięte walki, ze względu na sąsiedztwo cennych strategicznie zakładów w Policach. Wieś została zniszczona, a po zmianie granic – nie odbudowano jej. Cegły z rozebranych domów wykorzystano przy odbudowie Warszawy.

Więcej informacji o historii miejscowości wraz z archiwalnymi zdjęciami znajdziecie tu.

Obecnie tereny te są chronione jako rezerwat, cenny ze względu na świat roślinny (rzadkie gatunki paproci) oraz zwierzęcy (tętni tu ptasie życie).

Miejsce ma niesamowity klimat, którego można doświadczyć jedynie, spacerując po nim i oczami wyobraźni ożywiając przeszłość…

DSC_7840

DSC_7847

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s