Skąd się bierze kreda? W starej kredowni w Wicku

“Skąd się bierze kreda?” – “Ze sklepu”… A jak nie ze sklepu, to skąd?

Jakiś czas temu odwiedziliśmy kredowe podziemia w Chełmie (i nawet przywieźliśmy bryłkę kredy, własnoręcznie – i za zgodą oprowadzających – wydobytą spod czujnego oka Ducha Bielucha), a teraz – mieliśmy okazję zapoznać się z inną odsłoną wydobycia kredy. W pobliżu miejscowości Wicko, w Wolińskim Parku Narodowym, w ciepłej niecce, gdzie panuje specyficzny mikroklimat, znajduje się stara kredownia.

Złoża w rejonie Wicka powstały przed wiekami, kiedy to na dnie płytkiego ciepłego morza osadzały się resztki morskich żyjątek, a stworzona w ten sposób bryła kredy została przetransportowana tutaj przez lądolód. Przed II wojną światową wydobywano tu kredę na potrzeby fabryki cementu w Lubinie, a do lat 80. XX wieku – do produkcji nawozów oraz pasty do zębów.

Obecnie teren ten podlega ochronie ze względu na rzadką roślinność kserotermiczną (ciepłolubną, np. kocanki piaskowe, rozchodnik ostry, rozchodnik wielki, macierzanka piaskowa, goździk kartuzek) – ziemia w tej ciepłej niecce o własnym mikroklimacie nagrzewa się do ok. 60 stopni.

Przez teren kredowni prowadzi według mapy ścieżka dydaktyczna, jednak w terenie jej śladu brak, dochodzi za to tu niebieski szlak pieszy z Międzyzdrojów na Wzgórze Zielonka.

DSC_7568

DSC_7573

DSC_7574a

DSC_7575

DSC_7578a

DSC_7582

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s