Ostatnio ślimaki są wszędzie, na podwórku, w rączkach Młodszej M., która usilnie chce je pogłaskać (czemu przeciwdziałamy usilnie, starając się, by jednak żadna żywa istota nie ucierpiała), a także (na szczęście tym razem metaforycznie) – na języku Starszej M.
– “Mamo, dlaczego nie da się pogłaskać ślimaka?”
– “A czy ślimaki mają włoski?”
– “Jakie duże zwierzę jest podobne do ślimaka?”
Odpowiedź na te pytania wymaga spojrzenia na zwierzęta z trochę innej perspektywy niż się zazwyczaj przyjmuje.
W atlasach są one zazwyczaj poszeregowane: te żyją tu, a te – tam; te należą do jednej grupy ssaków/ptaków/etc., a tamte – do innej. Tymczasem – młodszy przedszkolak patrzy na nie zupełnie inaczej, drugorzędne znaczenie ma bowiem dla niego gatunek czy miejsce zamieszkania zwierzaka; ważniejsze są natomiast podobieństwa i przeciwieństwa w przebogatym świecie zwierząt.
Na pomyśle tym bazuje książeczka wyd. Zielona Sowa “Małe – duże. Przeciwieństwa”. Stanowi ona część serii zapoznającej przedszkolaka z ważnymi pojęciami (pozostałe tomy to: Kolory, Liczby i Litery). Temat przeciwieństw zostaje tu ujęty dość niekonwencjonalnie, bo z ambitnymi przykładami z bogatego świata zwierząt. Gdyby autorzy poprzestali na zwykłych tradycyjnych obrazkach (np. duży słoń i malutka mrówka), byłaby to jeszcze jedna książeczka z wielu na rynku. Stworzyli jednak miniatlas zwierząt, uporządkowany na zasadzie podobieństw i przeciwieństw, z dużym doborem różnorodnych przykładów. Poznając podobieństwa i przeciwieństwa – można też poznać wiele ciekawych zwierząt (a później poszerzyć wiedzę o nich, sięgając do tradycyjnego atlasu). Nie wszystkie kryteria są oczywiste (np. czy aby na pewno “oślizgłe” to przeciwieństwo “z sierścią”?), ale przecież nie o to w tej książeczce chodzi, by grać wyłącznie oczywistościami…
Wpis powstał w ramach drugiej edycji projektu Przygody z książką. Listę blogów biorących udział w projekcie znajdziecie tu:
Pingback: Przygody z książką 2 / Blogi w projekcie | Dzika Jabłoń