Szlakiem podbeskidzkich fortyfikacji – schron kolejowy w Stępinie-Cieszynie

Wielka rekonstrukcja bitwy pod Gorlicami nas ominęła (zdecydowaliśmy, że będzie za głośno dla Dziewczynek), pamiątki wojenne postanowiliśmy zatem uzupełnić w inny sposób – i wybraliśmy się do miejscowości Stępina (na granicy z wsią Cieszyna, stąd nazwa fortyfikacji “Stępina-Cieszyna”). Znajduje się tam unikat na skalę europejską, jeden z największych schronów kolejowych z czasów II wojny światowej.

Zbudowany przez hitlerowców w latach 1940-41 kompleks na obszarze o wymiarach ok. 1000 na 500 m, był przez cały okres wojny przygotowany na przyjęcie pociągu sztabowego. W 1944 przejęła go armia radziecka i urządziła szpital polowy. Po wojnie obiekt kolejno zmieniał właścicieli – wojsko polskie, następnie mennica państwowa (miał być miejscem ukrycia dokumentów i depozytów, ale zarzucono ten pomysł), PGR (schron wszedł wtedy w skład kompleksu pieczarkarni), w 2000 roku został przekazany gminie Frysztak.

W skład kompleksu obecnie wchodzi długi na prawie 400 m (!) żelbetowy naziemny tunel kolejowy o charakterystycznym łukowatym kształcie (żeby utrudnić trafienie bombą lotniczą) oraz kilka schronów bierno-bojowych, maszynownia i pomieszczeń gospodarczych (część jest dostępna, część znajduje się na terenie prywatnym).

W najlepszym stanie jest udostępniony do zwiedzania za opłatą schron kolejowy (godziny otwarcia oraz cennik zob. tu: http://www.schronkolejowy.pl/). Spacer jego wnętrzem wywiera silne wrażenie – zdaje się on nie kończyć, a przy odrobinie wyobraźni, dzięki bogatym informacjom, można cofnąć się w czasie i zobaczyć go w latach jego działania…

DSC_7019

DSC_7022

DSC_7025

DSC_7034

DSC_7043

DSC_7048

DSC_7052

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s