W krainie, gdzie szkło płynie… Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

W pewien deszczowy dzień odwiedziliśmy krainę, gdzie szkło jest miękkie i plastyczne, a ludzka ręka potrafi wyczarować z niego cudowne kształty i ozdobić w niezwykły sposób – a to wszystko na naszych oczach! I choć w głębi duszy trochę żałowaliśmy, że pogoda nie pozwoliła nam pójść w góry – szybko daliśmy się porwać, bo miejsce jest niezwykłe. Z gorącą atmosferą, nie tylko dosłownie.

Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie to w pełni nowoczesne muzeum przybliżające świat hutnictwa szkła, z którego wszak Krosno słynie. Celowo nie napisałam “historię”, bo nie ona jest tu najważniejsza. Dzięki interaktywnej (i to jak!), wykorzystującej technikę ekspozycji w Centrum Dziedzictwa Szkła możemy się dowiedzieć bardzo wiele o procesie powstawania wyrobów ze szkła oraz ich dekoracji. Ba, możemy tego doświadczyć na własnej skórze – dorosły ma szansę zmierzyć się z dmuchaniem szklanej banieczki (banalne, no nie?… do czasu, aż trzeba to zrobić, bo bańka zdaje się żyć własnym życiem!), a dziecko – z wybijaniem szklanego medalu (nawet Młodsza M. z moją pomocą się załapała!).

Wybierając się do Centrum Dziedzictwa Szkła, trzeba parę rzeczy mieć na uwadze:

– najlepiej zadzwonić do Centrum z wyprzedzeniem i zarezerwować bilet na określoną godzinę – cieszy się ono dużą popularnością, a liczba osób wpuszczanych na daną godzinę jest ograniczona

– porcja wiedzy przekazywana w Centrum jest ogromna, a czas zwiedzania – długi; należy to wziąć pod uwagę, planując odwiedziny tam (dla nas był to ostatni punkt programu i Starsza M. była zmęczona, co znacząco obniżyło jej zdolność przyswajania nowych informacji).

http://www.miastoszkla.pl/

DSC_7074

DSC_7076

DSC_7077

DSC_7083

DSC_7090a

DSC_7094

DSC_7096

DSC_7110

DSC_7123

Advertisements

2 thoughts on “W krainie, gdzie szkło płynie… Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s