W zagrodzie maziarskiej w Łosiu

Nie, nie zrobiliśmy literówki. Odwiedziliśmy zagrodę maziarską, nie madziarską.

Nie chodzi zatem o Madziarów, czyli Węgrów, a o maziarzy. Kim oni byli?

Otóż, w dużym skrócie – handlarzami smarami i olejami pochodzenia ropnego, tak potrzebnymi do sprawnego działania wozów. Profesja ta, tradycyjna na bogatym w ropę Podkarpaciu, rozwinęła się szczególnie od połowy XIX wieku – i do początków XX stulecia maziarze przemierzali ze swoimi wozami naprawdę duże dystanse (docierali w głąb Rosji, na Litwę czy do Siedmiogrodu), ponieważ ich wyroby cieszyły się bardzo dobrą sławą. Szczególnie cenione były mazie pochodzące z łemkowskiej wsi Łosie koło Gorlic – dzięki maziarstwu wieś ta stała się nie tylko słynna, lecz i zamożna. Po II wojnie światowej handel mazią się załamał, a wraz z Akcją Wisła ponad 2/3 mieszkańców wsi musiało ją opuścić. Wciąż jednak jeszcze można spotkać ostatnich maziarzy.

Świat maziarzy – ten codzienny w Łosiu oraz podróżniczy – przybliża ekspozycja w zagrodzie maziarskiej w Łosiu – jest ona istną kopalnią wiedzy, a do tego – bardzo przystępnie podaną. I przyjazną dzieciom – nikt nie pogonił Młodszej M. za próbę zaprzyjaźnienia się z eksponatami (oczywiście, pilnowaliśmy, by nie nabroiła). Znajdziemy tam obok bogatej dokumentacji fotograficznej – tradycyjne stroje, beczki i wozy maziarskie, a także – próbki mazi (po powąchaniu – z pewnością zostanie nam na długo w pamięci).

DSC_6974

DSC_6976

DSC_6981

DSC_6983

DSC_6995

DSC_6996

http://www.muzeum.gorlice.pl/oddzialy-muzeum/zagroda-maziarska-w-losiu-filia-cerkiew-w-bartnem/qzagroda-maziarskaq-w-osiu-z-fili-cerkiew-w-bartnem

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s