Trochę inne puzzle

Początek przedszkola był dla nas ciężką próbą, gdyż krążące po zbiorowisku maluchów wirusy jakoś szczególnie nas sobie upodobały i chorowaliśmy bardzo często. Kiedy już niemal stawaliśmy na uszach, starając się wymyślać coraz to nowe zabawy dla uziemionych w domu Małych Podróżniczek, zawitał do nas prezent od naszej wspaniałej Czytelniczki, która postanowiła umilić nam te trudne chwile.

Ilustrowany Atlas Polski z puzzlami pozwolił nam połączyć dwie pasje – puzzlową i podróżniczą. 6 kart z mapami Polski – to 6 różnych tematów (informacje ogólne, podział administracyjny, historia i legendy, tradycje, gospodarka, przyroda), a każdy z nich przedstawiony – w ciekawy, obrazkowo-hasłowy sposób.

Na początku myślałam, że będzie to zbyt duże wyzwanie jak na możliwości czterolatki. Jednak z układanką radzi sobie świetnie (pewnie dzięki treningowi od małego i silnej motywacji – Starsza M. bowiem chce już niedługo zacząć układać z rodzicami wasgije, bo same mapki dla czterolatka mogą być trudne), pochłania też chętnie, szczególnie ochoczo łącząc ikonki na mapie z ich opisami na marginesach. Książka zapewnia jej wciąż wiele rozrywki – nie tylko na chorowite dni.

Mnie atlas urzekł ciekawym pomysłem nauki poprzez zabawę, ładną grafiką i wzbogaceniem zasadniczego tekstu bogactwem ciekawostek na marginesach. Są oznaczone ikonkami łatwymi do odnalezienia na mapie. I w ten oto sposób łatwo wskakuje do głowy, w jakim rejonie wywija się podczas tańca hołubce, w jakiej części kraju znajdziemy bursztyn i skąd on pochodzi, gdzie myszy zjadły Popiela, z czego słynie Mielec i wiele innych. Znalazło się nawet miejsce dla Panoramy Racławickiej! Książka pozwala nam też połączyć doświadczenie z teorią – odnajdujemy miejsca, gdzie byliśmy, i porządkujemy całość wiedzy.

Książka zasadniczo adresowana do dzieci wczesnoszkolnych, lecz rozgarnięty przedszkolak też wiele skorzysta.

DSC_7323

DSC_7329

DSC_7330

DSC_7331

DSC_7335

DSC_7338

DSC_7342

DSC_7343

DSC_7344

DSC_7347

Wpis powstał w ramach drugiej edycji projektu Przygody z książką, którego kolejne odsłony – u nas zawsze z podróżą w tle – będziecie mogli śledzić co 2 tygodnie.

Listę blogów biorących udział w projekcie znajdziecie tu:

Print

5 thoughts on “Trochę inne puzzle

  1. Pingback: Przygody z książką 2 / Blogi w projekcie | Dzika Jabłoń

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s