Gościnna Puszcza Niepołomicka

Dla jednych – miejsce na zwykły codzienny spacer, z rodziną lub psem. Dla innych – kraina magii.

Bo czyż może nie być magiczna “gościnna puszcza”, w której według legend strudzony król Kazimierz Wielki w ubogim przebraniu zaznał iście królewskiego przyjęcia w chacie biedaka, Zygmunt Stary został uratowany z bagna przez drwala, a Stefana Batorego od ataku rozwścieczonego tura ocaliła prosta dziewczyna?

Podkrakowską Puszczę Niepołomicką odwiedziliśmy w tym roku po raz pierwszy, z pewnością nie ostatni, zwłaszcza – że i my zaznaliśmy bardzo miłej gościny na jej obrzeżach.

Spacer był niezbyt długi, ze względu na pogodę, jednak i tak pozwolił Starszej M. wyszaleć się w towarzystwie niezwykle przyjacielskiego psa (na szczęście nie wbiegała za kochającym wodę goldenem do każdego bagienka czy kanałku).

Puszcza Niepołomicka jest pod wieloma względami niezwykła. Rozległa (ok. 110 km²) i różnorodna, porośnięta borami, stanowi zaledwie część wielkiego kompleksu leśnego rozpościerającego się niegdyś od północnej części Kotliny Sandomierskiej po dolinę Sanu. Przez stulecia była jednym z ulubionych miejsc polowań polskich władców. Uroku dodają jej niewysokie pagórki, wąwozy i mokradła.

Znajduje się tu największy kompleks bagienny w całej Małopolsce – Wielkie Błoto. Jeśli chcemy je podziwiać – warto się pospieszyć, bo teren wskutek intensywnej eksploatacji torfowiska… wysycha!

DSC_6167

DSC_6168

DSC_6170

DSC_6181

DSC_6186

DSC_6188

DSC_6189

DSC_6201

Advertisements

One thought on “Gościnna Puszcza Niepołomicka

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s