Wiosenne inspiracje dla aktywnych: “Dziki Zachód”

Stepowe rezerwaty i z drugiej strony – błota i mokradła będące ostoją ptaków, gotyckie kościoły i starówka-widmo, zoo-safari i Dolina Miłości, a także – oryginalny park drogowskazów cywilizacji. Choć oglądany dość fragmentarycznie, żartobliwie nazywany przez nas “Dzikim Zachodem” rejon między Chojną a Kostrzynem nad Odrą urzekł nas różnorodnością i brakiem tłumów. Co nam najbardziej zapadło w pamięć?

Chojna – piękno gotyku i olbrzymi platan

Sięgające korzeniami średniowiecza strzeliste budowle w miejscowości Chojna (ratusz, klasztor, kościół Mariacki, a także bramy miejskie) robią wrażenie na odwiedzających. W ich cieniu pozostaje olbrzymi, największy w Polsce, platan klonolistny, o ponad 30 m wysokości i 9 – obwodu.

chojnaDSC_7564

chojnaDSC_7569

DSC_7565

DSC_7588

chojnaDSC_7581

DSC_7586

Rezerwat stepowy Bielinek

Chroni leśno-stepową przyrodę na zboczach doliny Odry. Występują tu liczne rzadkie gatunki roślin, w tym – śródziemnomorskie, takie jak dąb omszony, szyplin zielony, nawrot czerwono-błękitny czy oman wielki.

bielinekDSC_7644

bielinekDSC_7642

bielinekDSC_7629

bielinekDSC_7632

bielinekDSC_7636

Dolina Miłości – Zatoń Dolna

Sporych rozmiarów założenie parkowo-krajobrazowe na Wzgórzach Zatońskich niedaleko Cedyni stworzyła – jakżeby inaczej – kochająca żona, w oczekiwaniu na powrót męża. Dziewiętnastowieczna Penelopa nazywała się Anna von Humbert i to z jej inicjatywy w 1850 r.  powstała “dolina, którą miłość stworzyła” (tak głosił zawieszony u jej wejścia transparent). Poprzez wzgórza i jary nad Odrą wytyczono alejki, stworzono stawy, pobudowano mostki i romantyczne pawilony (m.in. Domek Szwajcarski i Leśniczówkę). Miejsce szybko stało się popularnym celem spacerów okolicznych mieszkańców oraz turystów, powstały nawet zalążki infrastruktury (gospoda). Kolejni właściciele dorzucali swoje kamyczki do ogródka – dosłownie, gdyż w latach 20. XX w. w parku ustawiono sporo kamieni upamiętniających postaci uznawane wówczas za wybitne – pośród kompozytorów i poetów nie zabrakło też Bismarcka i Hitlera. Po 1945 r. położony w strefie przygranicznej park stanowił jedynie źródło drewna: alejki zarosły, budowle rozpadły się lub zostały zniszczone, a stawy i strumyki wyschły. Wszystko zdziczało, dopiero od kilku lat grupa entuzjastów porządkuje teren i stara się przywrócić mu pierwotny kształt.

http://www.dolinamilosci.pl/index/

zatonDSC_7616

zatonDSC_7621

zatonDSC_7624

Park Narodowy Ujście Warty

Chroni podmokłe tereny u ujścia Warty do Odry. Krajobraz parku tworzą łąki, pastwiska i zarośla, będące ostoją wielu gatunków ptaków. Poziom wód waha się tu do 4 metrów w skali roku. W parku jest wytyczonych kilka szlaków i ścieżek dydaktycznych, jednak – zwłaszcza na wiosnę – mogą być niekoniecznie drożne. Z tego powodu najłatwiej zwiedzać park narodowy z poziomu kajaka. My akurat wybraliśmy opcję pieszą, w okolicach Słońska oraz Chyrzyna (tu ścieżka urwała się wśród mokradeł).

http://www.pnujsciewarty.gov.pl

Okolice Słońska:

DSC_7760

DSC_7765

DSC_7777

DSC_7781

DSC_7784

DSC_7785

Okolice Chyrzyna

chyrzynoDSC_7949

chyrzynoDSC_7965

chyrzynoDSC_7974

ZOO-safari w Świerkocinie

Można tu na chwilkę poczuć się jak na prawdziwym safari i zwiedzić zoo z poziomu samochodu, jeżdżąc pośród pasących się swobodnie dużych zwierząt. ZOO ma też drugą część, tzw. mini-zoo, tradycyjnie klatkową. Dość droga rozrywka i duża atrakcja zwłaszcza dla dzieci, dorosły wychodzi z poczuciem pewnego niedosytu.

swierkocinDSC_7817

Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji w Witnicy

Park Drogowskazów i Słupów Milowych Cywilizacji jest młody – powstał w latach 90. XX w., upamiętniając położenie Witnicy na skrzyżowaniu dawnych europejskich traktów. Nie jest zbyt duży – ot, powierzchnia jak zwykłego parku miejskiego. Na niej jednak umieszczone są aż 4 ścieżki dydaktyczno-tematyczne, każda z nich bardzo starannie opisana i ze zróżnicowanymi eksponatami:

kultura drogi – słupy milowe, drogowskazy etc.

przestrzeń refleksji – obrazuje zło wojen i totalitaryzmu (ścieżka totalitaryzmu, z zasiekami i fragmentem Muru Berlińskiego, zrobiła na nas największe wrażenie)

słupy milowe cywilizacji – zobaczymy tu osiągnięcia techniki, maszyny parowe, rower, a nawet – latarnie gazowe

droga fantazji

witnicaDSC_7920

witnicaDSC_7908

witnicaDSC_7906

Kostrzyn nad Odrą – wymarła starówka i niezwykły dworzec

Kostrzyn stanowił ważną twierdzę podczas II wojny światowej, a zatem – armia rosyjska podczas zdobywania tego miasta obróciła go w gruzy, których postanowiono po wojnie nie odbudowywać. Wystające spośród traw ruiny domów są smutną pamiątką okrucieństw historii – i ostrzeżeniem zarazem. Zwiedzanie kostrzyńskiej starówki robi wrażenie…

Warto też zobaczyć pozostałości pruskiej twierdzy o XVI-wiecznych korzeniach oraz dworzec kolejowy, który jest… dwupoziomowy!

DSC_7698

DSC_7695

DSC_7688

DSC_7679

DSC_7680

Advertisements

One thought on “Wiosenne inspiracje dla aktywnych: “Dziki Zachód”

  1. Pingback: W krainie zielonej różnorodności – Cedyński Park Krajobrazowy | W podróży przez życie

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s