Wiosenne inspiracje dla aktywnych: Słowiński Park Narodowy

W ramach wiosennych inspiracji dla aktywnych dziś proponujemy wyprawę w pejzaże przypominające pustynię: do Słowińskiego Parku Narodowego.

Największe w Europie ruchome wydmy sprawiają, że, przy odrobinie wyobraźni, w Słowińskim Parku Narodowym można poczuć się jak na Saharze. Znajdziemy je w okolicach Łeby (Góra Łącka, wys. ok. 42 m). Wiatr przemieszcza piaski wydmy, sprawiając, że “wędruje” ona w stronę Łeby (i według niektórych obliczeń, za 400 lat ją zasypie).

DSC_6481

DSC_6487

DSC_6489

DSC_6495

DSC_6507

DSC_6510

DSC_6513

Podążając na zachód od Łeby, natrafimy na kolejną ruchomą wydmę (Wydma Czołpińska, wys. ok. 40 m, zdjęcia wydmy znajdziecie tu), ciekawą latarnię morską w Czołpinie (zbudowana w 1875 roku, wysoka na ponad 25 m) oraz położone koło wsi Smołdzino wzgórze Rowokół (114,8 m n.p.m.), przez Kaszubów uważane za świętą górę. Roztacza się z niego piękna panorama wzgórz i jezior.

DSC_6550

Niedaleko Smołdzina, nad jeziorem Łebsko, we wsi Kluki znajdziemy Muzeum Wsi Słowińskiej – pięknie wkomponowany w otaczającą przyrodę skansen pełny charakterystycznych “domów w kratę”, tętniący życiem podczas licznych imprez folklorystycznych (strona skansenu tu)

Advertisements

One thought on “Wiosenne inspiracje dla aktywnych: Słowiński Park Narodowy

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s