Historia jednej zapałki

Mało której historii życia Starsza M. słuchała z równym przejęciem. Oczy wpatrzone w opowiadającego, cichutka jak rzadko kiedy, niemal wstrzymująca oddech, by nie przerwać toku opowieści… Nie, nie chodzi o losy księżniczki. Chodzi o – historię jednej zapałki, od jej narodzin do umieszczenia w elegancko zapakowanym pudełeczku.

Miejsce, w którym jej słuchała, też jest niezwykłe. Trafiliśmy tam w deszczowy dzień, w dodatku ni to powszedni, ni to świąteczny – 2 stycznia. Nie wiedzieliśmy nawet, czy Muzeum Produkcji Zapałek jest czynne. Kiedy w strugach deszczu zastukałam do bramy, nie liczyłam, że ktoś mi otworzy. Drzwi się jednak otworzyły, a przemiły Pan stwierdził, że wprawdzie miał dziś nie przychodzić, ale…

Miejsce to jest niezwykłe. Pomijając kolekcję etykietek od pudełek i ciekawą wystawę rzeźb… z jednej zapałki (obie w salach przylegających do fabryki), brak tu tradycyjnie pojmowanej ekspozycji. W częstochowskim muzeum zapałek wydaje się, że czas stanął w miejscu, a maszyny przestały działać przed chwilą. W rzeczywistości, fabryka pełni funkcję muzeum już od kilku lat (od 2010 roku), jednak w pełni sprawne maszyny są gotowe, by w każdej chwili ruszyć. Póki co – jest to nieopłacalne, polskie zapałki przegrywają z chińskimi. Jednak może, kiedyś ktoś sprawi, że maszyny znów ożyją?

Nie, nie będę streszczać historii życia jednej zapałki – aby ją poznać, musicie wybrać się do Częstochowy i zobaczyć na własne oczy to ciekawe miejsce, którego przyszłość jest tak niepewna.

A także – by zobaczyć, co pomysłowy człowiek może wyczarować z jednej zapałki. Inwencja zapałczanego rzeźbiarza wydaje się bowiem być niewyczerpana – od tematów codziennych (np. zwierzęta) po religijne, a nawet metaforyczne.

 

DSC_4936a

DSC_4938

DSC_4941

DSC_4945

DSC_4947

DSC_4955

DSC_4958

DSC_4961

DSC_4972

Muzeum Produkcji Zapałek

ul. Ogrodowa 68
42-200 Częstochowa

http://www.zapalki.pl/

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s