Co w lesie piszczy, czyli poznajemy jego mieszkańców

Starsza M. zrobiła się dociekliwa. Normalne dla prawie czterolatki tysiąc pytań na minutę może czasem przyprawić rodzica o ból głowy, zwłaszcza że przy okazji wychodzi, że … tak naprawdę wiemy niewiele. Co tam studia i dyplomy – jak nie jesteśmy w stanie rozpoznać wszystkich ptaków na spacerze ani opisać dokładnie, jak wygląda lisia nora i czym różni się od borsuczej. Uczymy się abstrakcji – a odrywamy od otaczającego nas konkretu. Trudno – na naukę nigdy nie jest za późno, a zatem – nadrabiamy zaległości.

“Obrazkowy świat. Zwierzęta leśne” wyd. Olesiejuk stanowi rodzaj tematycznej mini-encyklopedii, poświęconej mieszkańcom lasu. W miarę dokładnie przybliża zwyczaje wybranych zwierząt (lis, wiewiórka, jeleń, jeż, dzik, borsuk, niedźwiedź, wilk oraz różne ptaki), a zawarte w w niej ciekawostki dotyczące miejsc zamieszkania, pożywienia, rozmnażania i trybu życia zainteresują także dorosłego. Wiedzieliście, że lisy mają świetną pamięć i zawsze wiedzą, gdzie “zachomikowały” swoje zdobycze na gorsze czasy, natomiast wiewiórki często zapominają, gdzie mieści się ich “spiżarnia”? Że wilki, wędrując w grupie, stawiają stopy na śladach poprzedników? Czy na pewno potraficie wyobrazić sobie, jak wygląda podziemny pałac borsuka? Książeczka ta to istna kopalnia wiedzy. Do tego – praktycznej, często do wykorzystania na spacerze. Jedyne, co można jej zarzucić, to może zbyt obrazowe fragmenty dotyczące polowania przez drapieżniki – chyba zbyt sugestywne jak na wyobraźnię przedszkolaka.

4484105a8a

DSC_4589

DSC_4590

Kolejna nasza “przygoda” książkowa w ramach projektu blogowego popularyzującego czytelnictwo wśród dzieci (zajrzyjcie, co wymyślili inni) – już za dwa tygodnie…

Print

2 thoughts on “Co w lesie piszczy, czyli poznajemy jego mieszkańców

  1. Pingback: Przygody z książką / Blogi w projekcie | Dzika Jabłoń

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s