Wieś ropą płynąca… Ropianka

Ropianka zapisała się w mojej pamięci szukaniem pozostałości szybu naftowego w skwierczącym upale, który zrobił się nie wiadomo kiedy z chłodnego pochmurnego poranka, i znalezieniem smętnego kawałka rury, co do którego nie jesteśmy do końca pewni, czy jest to to, o co chodziło…

Według danych z końca XIX w. Ropiankę zamieszkiwało ponad 200 mieszkańców, a we wsi istniały 63 szyby naftowe. W latach 80. XIX w. działała tu Praktyczna Szkoła Wiercenia Kanadyjskiego, a w 1908 r. otwarto ropociąg prowadzący do Targowisk. To dynamicznie rozwijające się centrum naftowe szybko podupadło, a ostateczną zagładę wsi przyniosła akcja “Wisła”.

Dziś w Ropiance mieszka ok. 10 osób, a z szybów naftowych pozostało niewiele (w tym jeden zaznaczony na mapie w pobliżu drogi z Olchowca; inny – w pobliżu “Chatki Malucha”). O szkole wiercenia przypomina pomnik położony przy drodze do Olchowca, o mieszkańcach pięknej doliny – krzyże przy drodze oraz kwitnące wiosną drzewka owocowe.

Piękne, nastrojowe miejsce na spacer z odrobiną refleksji…

DSC_7159

Pomnik upamiętniający Praktyczną Szkołę Wiercenia Kanadyjskiego

DSC_7160

W dolinie

DSC_7163

Tam pójdziemy!

DSC_7164

DSC_7172

DSC_7173

DSC_7174

DSC_7179a

DSC_7180

Domniemane pozostałości szybu

4 thoughts on “Wieś ropą płynąca… Ropianka

  1. W r.1986 w małym wąwozie nieco powyżej chatki Malucha znalazłem
    pozostałości chyba szybu naftowego cembrowanego drewnem, bale drewniane były w całkiem dobrym stanie, solidnie zakonserwowane ropą.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s