Nocne strzały i grząska droga ewakuacji – Czerwone Bagno

Wokół nas panowała ciemność, rozjaśniana tylko trochę przez śnieg – na pochmurnym niebie nie było księżyca ani gwiazd. Ścieżka przed nami wyglądała dość niepewnie, w dodatku co i rusz zanikała w śniegu.

– “Jesteś pewien, że dobrze idziemy?”

– “Jakoś tędy…”

Na szczęście była zima i choć bagno pod nami trzeszczało, to przynajmniej nie było bardzo wciągająco. Nagle usłyszeliśmy COŚ. Coś, co brzmiało jak strzał. No ale przecież byliśmy w Parku Narodowym, więc skąd? I to po ciemku? Kolejny odgłos, bliżej, nie pozostawiał jednak wątpliwości. To BYŁ strzał. Zaczęłam panikować, zastanawiać się nad drogą ucieczki. No ale ścieżka była jedna, w dodatku niezbyt pewna… więc nie było wyjścia, tylko iść do przodu. Aż do powrotu na parking bliżej i dalej od nas, gdzieś w ciemności, słyszeliśmy odgłosy strzałów. Oczywiście, nikt do nas nie strzelał – to była tylko moja wyobraźnia podsycona otaczającą nas scenerią. Strzały jednak pozostawały faktem. Kłusownicy?  No bo kto inny po ciemku, w Parku Narodowym?

Około 20-kilometrowy spacer po Czerwonym Bagnie, rezerwacie leżącym na terenie Biebrzańskiego Parku Narodowego, trochę nam się przeciągnął: nie wystartowaliśmy na niego z samego rana, po zalodzonych kładkach i ścieżkach szło się wolno, a do tego dzień był brzydki i pochmurny, ściemniło się więc szybko i w ten oto sposób wylądowaliśmy po ciemku w sercu bagna. Oczywiście, latarki, mapa i kompas nie pozwoliły nam się zgubić mimo wątpliwej widoczności, ale wycieczka zapisała się w pamięci jako jedna z tych “z dreszczykiem”, również dzięki strzałom w tle…

DSC_3194

e24A-Czerwone_Bagno-rozlewisko

DSC_3196

DSC_3197

DSC_3198

DSC_3200ab

DSC_3203

DSC_3211

e25A-Czerwone_Bagno-platforma

DSC_3209

e26A-Czerwone_Bagno-kladkaaaa

Advertisements

2 thoughts on “Nocne strzały i grząska droga ewakuacji – Czerwone Bagno

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s