Poznajemy zwierzątka Afryki – Dziecko na warsztat: przyrodniczy

Miało być podróżniczo, to jest podróżniczo. Wprawdzie infekcja M. oraz lejący z nieba deszcz uniemożliwiły nam zabawę na świeżym powietrzu, za to mogliśmy odbyć w wyobraźni podróż do Afryki i poznać jej mieszkańców. Na poziomie dwulatki, a więc oczywiście nie wdawaliśmy się w szczegóły rozróżniania mieszkańców pustyni i lasów tropikalnych – potraktowaliśmy kontynent jako całość (też bez tłumaczenia pojęcia kontynentu, opisaliśmy go jako ciepłe miejsce daleko od nas), “umieszczając” w nim zwierzątka znane M. z zoo – oraz te ciut mniej znane, tłumacząc, że w naturze żyją one daleko od nas, w Afryce. Zabawa w ramach warsztatów trwała dwa dni – pierwszy z nich polegał na oglądaniu i poznawaniu zwierzątek oraz plastycznej zabawy wyciętymi zdjęciami; drugi – na tematycznej “afrykańskiej” zabawie kreatywnymi klockami.

Do zabawy wykorzystaliśmy to, co mieliśmy pod ręką, a więc – książki-albumy o zwierzakach znalezione na półce, w naszym przypadku były to akurat te:

DSC_0050

Książki te zostały dokładnie przejrzane (no bo przecież dwulatka kocha obrazki!), a rodzice poopowiadali trochę o zwierzątkach afrykańskich i ich zwyczajach. Następnie skserowaliśmy kilka wybranych stron:

DSC_0051

Powycinaliśmy zwierzątka, a w tym czasie M. malowała przygotowaną przez nas kartkę ze “szkicem Afryki” (tak, tak, nie mamy talentu plastycznego, ale to nie o to chodzi :). Następnie umieściliśmy zwierzątka w “Afryce” i ponaklejaliśmy je na plansze:

DSC_0058

DSC_0060

DSC_0061

DSC_0070

DSC_0071

Zabawę na ten dzień zakończyliśmy jeszcze raz opowieścią o zwierzątkach umieszczonych na planszy.

Następny dzień zaczęliśmy od małej “powtórki” – tym razem M. sama z ochotą pokazywała zwierzątka i opowiadała o nich (po swojemu 🙂

DSC_0072

DSC_0078

A następnie ćwiczyliśmy sprawność rączek i kojarzenie za pomocą kreatywnych klocków “wafelków” podczas tematycznej zabawy – tworzyliśmy afrykańską pustynię, z oazami i oczywiście umieszczaliśmy tam (wg uznania M.)  zwierzęcych lokatorów.

DSC_0090

DSC_0092

DSC_0098

DSC_0099

Dziś bawiliśmy się w ramach cyklu

Dziecko na warsztat
DZIECKO NA WARSZTAT

A następna zabawa z cyklu już

w październiku pod hasłem NAUKA 🙂

17 thoughts on “Poznajemy zwierzątka Afryki – Dziecko na warsztat: przyrodniczy

  1. fajnie,
    musimy też wrócić do takiej formy nauki, gdy gaba była mniejsza też wycinaliśmy różne bardz ważne dla niej rzeczy i przyklekjaliśmy na wielki karton i opowiadaliśmy po nich
    gratuluje pomysłu

  2. Świetne! Gratuluję podejścia od DZIECKA NA WARSZTAT z poziomu dwulatki! Już jestem ciekawa, jak sobie poradzicie z następnym tematem 😉
    Dzięki, że jesteście w DZIECKU NA WARSZTAT! 🙂

  3. Pingback: Pomaluj mi świat… zwierząt! | W podróży przez życie

  4. Gdy mój synek pierwszy raz był w zoo zakwalifikował geparda jako “miau”, strusia jako “ka-ka”, tylko z hipciem miał problem. No bo jak robią hipopotamy?;) Super warsztat. Córeczce na pewno się spodobał.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s