Góly Gosia pójdzie!… czyli czym skorupka za młodu nasiąknie…

Mając 1,5 roczku Małgosia zaskoczyła nas pierwszym bardziej rozbudowanym zdaniem:  “Góly Gosia pójdzie!”, po czym… raźno posunęła w górę, w stronę jednego ze szczytów Gór Świętokrzyskich. Oczywiście padła po 15 minutach podejścia i wylądowała w nosidełku, z którego poziomu z ciekawością oglądała zmieniające się widoki, ale zadatki na górską turystkę są 🙂 Póki co – w nosidełku – zwiedziła trochę polskich szlaków, a nawet udało się jej “wejść” na dwa dwutysięczniki (ciekawe, czy i kiedy pobije rekord zdobytej wysokości, już na nóżkach). Uwielbia oglądać przewodniki oraz mapy i “planować” trasy, wołając “tu!”, jak zobaczy coś, co ją zainteresuje. Już nie wspominając o śpiewaniu piosenek “ogniskowych” podczas codziennych domowych czynności.

DSC_1267

Do góry…

DSC_1268

…bam!

DSC_1278

Gdy zmęczone nóżki, w nosidełku znacznie wygodniej.

Szczytem, w którego stronę tak raźno posunęła Małgosia, była Góra Chełmowa, o zawrotnej wysokości 351 m n.p.m. – najwyższe wzniesienie Pasma Pokrzywiańskiego w Górach Świętokrzyskich. Góra – jak sama nazwa wskazuje – ma oryginalny kształt, gdyż podchodzimy bardzo stromym podejściem, a następnie… szukamy wierzchołka na “płaskowyżu”, wędrując wśród przepięknego lasu. Rezerwat na Górze Chełmowej istniał już w 1920 r. i stał się zalążkiem Świętokrzyskiego Parku Narodowego. Niektóre ze znajdujących się tam modrzewi liczą ponad 300 lat i mają obwód ponad 5 m! Badacza modrzewi, prof. Mariana Raciborskiego, upamiętnia pomnik na szczycie góry.

DSC_1282Piękny las na Górze Chełmowej.

Wśród modrzewi żyje prawie 90 gatunków ptaków oraz… mrówki – według niektórych danych na tym niewielkim obszarze znajduje się około 500 mrowisk.

Wycieczka w ramach wyjazdu sylwestrowego, dzień czwarty, 1.01.2013.

Tamtego dnia zobaczyliśmy jeszcze:
Klimontów – 2 kościoły barokowe
Nietulisko Duże – ruiny walcowni (1834-1845) funkcjonującej do 1903, zniszczonej przez powódź
Doły Biskupie – ruiny fabryki tektury “Witulin”, powstałej na przełomie XIX i XX w., należącej pierwotnie do rodziców Witolda Gombrowicza
Opatów
Tudorów – ruiny zamku (XIV w.)
młyny w Cząstkowie Nowym i Pokrzywiance Dolnej
Bodzentyn

DSC_1226

Ruiny walcowni w Nietulisku Dużym

Advertisements

2 thoughts on “Góly Gosia pójdzie!… czyli czym skorupka za młodu nasiąknie…

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s